16. ročník - 25.5.2024

Místo srazu v Horní Branné na zámecké zahradě
GPS srazu 50°36'29.0"N, 15°34'10.5"E
Kontakt info@krajemjosefasira.cz

Více aktualit >>

1. Ročník - rok 2009
rocnik_1.jpg

Nápad zorganizovat cyklovýlet vznikl zcela spontánně při běžném zasedání zastupitelů obce Horní Branná v zimě roku 2009. Pan Dejmek informoval zastupitele o tom, že v letošním roce uplyne 15O let od narození Josefa Šíra, spisovatele a hornobranského rodáka. Také navrhl, že by se slušelo žákům školy toto výročí připomenout a ukázat jim místa, kde Josef Šír v rámci své bohaté učitelské kariéry působil. Myslel, že by se objednal autobus, který by žáky dovezl na Benecko, do Horních Štěpanic a Roztok u Jilemnice. Na to reagoval pan starosta slovy, že v rámci zdokonalení fyzičky by žáci mohli tato místa obejít pěšky anebo na kole…… no a nápad byl na světě.

Z debaty, která se kolem toho rozpoutala, vznikla myšlenka zorganizovat v rámci tohoto výročí hromadnou akci nejen pro žáky školy, ale i pro veřejnost.  Ze  tří radních se vytvořila skupina organizátorů, kterým  svými zkušenostmi pomohl otec jednoho z nich . Byly vytvořeny dvě trasy - 25 km a 37 km, jež vedou místy působení J.Šíra,  a dětská trasa dlouhá 7km.  Se zajištěním občerstvení ochotně pomohli hasiči. Do akce se zapojili též hasiči v Horních Štěpanicích a zajistili pro cyklisty občerstvení na Dupárně. Pro oživení celého dne byla oslovena skupina vrchlabských cyklistů jezdících na historických kolech a Spolek paní a dívek z Jilemnice. V cíli každý účastník obdržel pamětní list a koláč, který ochotně napekly kuchařky školní jídelny.

Při 1. ročníku nad námi držel ruku Krakonoš, protože nám zařídil krásné slunečné počasí. Celkem se cyklovýletu zúčastnilo 248 osob a spokojené ohlasy vedly k tomu, že se z jednorázové akce stala akce pravidelná.