12. ročník 2020

proběhne v termínu !!ODLOŽENO!!
Místo srazu v Horní Branné na zámecké zahradě
GPS srazu 50°36'29.0"N, 15°34'10.5"E
Kontakt info@krajemjosefasira.cz

Více aktualit >>

Pěší trasa 20 km

- Horní Branná - Valteřice - Vrbička - Křížovka - Žalý - Benecko - Horní Štěpanice - Štěpanický hrad - Vrbička - Valteřice - Horní Branná -

Turistická trasa, je pro malý zájem od roku 2019 zrušena. Kdo ji však zná, může si ji projít, dostane razítko na kontrolách i odměnu v cíli. Trasa v místech, kde nejsou turistické značky, nebude značena fáborky.

Začínáme na zahradě zámku v Horní Branné. Na startu obdrží každý účastník mapu s popisem trasy. Od zámku vyjdeme směrem na Valteřice. Po 500m si můžeme prohlédnout  rodný dům spisovatele J. Šíra (č.p. 27, Pospíšilovi) s pamětní deskou (odhalenou  1934). Ve Valteřicích rovně přejdeme hlavní křižovatku  a poté, co mineme valteřickou sokolovnu, začneme stoupat ke hřbitovu a od hřbitova dál po modré turistické značce na Vrbičku a  na  Křížovky. Zde se napojíme na žlutou turistickou značku a po ní vystoupáme až na Žalý.

Rozhledna Žalý
Rozhledna Žalý - Kontrola

V rozhledně si necháme označit razítkem  kontrolu a vrátíme se na cestu, po které jsme přišli. Jdeme cca  200 m zpět a u ukazatele zahneme vpravo po červené turistické na Benecko přes Zadní Žalý. V místě, kdy červená značka ukazuje vpravo na úzkou pěšinku mezi stromy, tuto červenou značku opustíme a pokračujeme ve scházení po kamenité cestě až k  hotelu Žalý a dál až k silnici.  Spatříme hotel Kubát, před ním zahneme doprava a jdeme z kopce kolem školy. Dojdeme k silnici, kde odbočíme vlevo a za parkovištěm u restaurace Skalka odbočíme vpravo. Po červené turistické značce dojdeme až do Horních Štěpanic.  Při scházení H. Štěpanicemi uvidíme nejen krásné roubené chalupy, ale narazíme i na ceduli  KONTROLA. Za ní odbočíme vpravo a jsme na Dupárně. Tady dostaneme razítko a můžeme  se tu i občerstvit.

Štepanická vrcha - Kotelská vyhlídka Kontrola Št?panice
Štepanická vrcha - Kotelská vyhlídka                                            Škola v Horních Štěpanicích

Posilnění a odpočatí pokračujeme. Scházíme po silnici a asi po 300m  vpravo si všimneme cedule štěpanický hrad. Pokud máme chuť a dost sil, tak odbočíme a na zbytky  hradu se zajdeme podívat. Poté se zase vrátíme k silnici a pokračujeme dál k silnici vedoucí na Benecko. Tu rovně přejdeme, po 100m odbočíme vpravo a přejdeme po kamenném mostě. Začneme opět stoupat, projdeme těsně podél rodinného domu, dále loukou až k lesu a dál, až dorazíme na silnici. Z ní, po cca 400m, odbočíme vpravo a  pokračujeme až na Vrbičku. Tam už narazíme na modrou turistickou značku a po ní dojdeme do Valteřic a dál do Horní Branné.